Jak poznáte skutečnou kapacitu powerbanky?

Možná jste se již setkali s recenzemi tipu „uvádí vyšší kapacitu, než má ve skutečnosti“, nebo jste již powerbanku zakoupili a zdá se Vám, že udávaná kapacita neodpovídá reálu. Problémem nemusí být kvalita powerbanky, ale fakt, že jste nevzali v úvahu takzvanou „reálnou kapacitu powerbanky“.

Téměř všichni výrobci powerbank uvádějí výlučně kapacitu baterií powerbanky (při 3,7 V), ne kapacitu powerbanky samotné při výstupu 5 V. Dochází pak k tomu, že Vámi předpokládaný výpočet toho kolikrát Váš telefon powerbankou nabijete nebude fungovat. Například pokud vlastníte mobilní telefon s baterií 2500 mAh a powerbanku s kapacitou 10000 mAh, nenabijete Váš telefon 4x.

Proč tomu tak je?

Baterie powerbanky má napětí 3,7 V, přičemž napětí na vstupu vašeho mobilního telefonu má 5 V. Elektronika powerbanky tedy musí proud energie upravit na vyšší napětí a tím pádem máte reálně menší kapacitu o nějakých 25%.Kromě přepočtu z 3,7 V na 5 V další energii ztratíte tímto převodem samotným (změna napětí nějakou energii spotřebuje), a také cestou energie z baterie powerbanky do baterie mobilního telefonu (elektronika, kabel). To může být v rozmezí 5 – 20 % v závislosti na kvalitě elektroniky.

Udávaná kapacita powerbanky Převod napětí Reálná kapacita powerbanky při 5V
10 000 mAh *3,7 /5 7 400 mAh
5 000 mAh 3 700 mAh

Garance GP Batteries

Společnost GP batteries garantuje, že udávaná kapacita baterií jejich powerbanek je reálná (odpovídá laboratorně měřeným hodnotám při zátěži 1 A). Přesto ji nelze přímo přepočítávat na kapacitu baterie vašeho zařízení, jelikož při přenosu energie dochází vždy k určitým ztrátám.

Co z toho vyplývá?

Výsledkem je, že z powerbanky s udávanou kapacitou 10 000 mAh ve skutečnosti do baterie Vašeho telefonu dostanete jen zhruba 6 000 mAh. Pokud se nechcete zabývat složitými vzorečky a přepočty, pro jednodušší orientaci jednoduše vynásobte udávanou kapacitu indexem 0,6 nebo vezměte přibližně 2/3 a budete mít lepší představu, kolikrát Váš telefon nabijete

Udávaná kapacita powerbanku Převod reálná kapacita Reálná kapacita Kapacita baterie Vašeho zařízení Kolikrát vaše zařízení nabijete
5 000 mAh * 0,6 3 000 mAh 2000 mAh 1,5 x
10 000 mAh * 0,6 6 000 mAh 3 x
20 000 mAh * 0,6 12 000 mAh 6 x

Jaká máme doporučení pro nákup powerbanky?

Dopředu si udělejte jasno v tom, co od své powerbanky očekáváte.

Odpovězte si na otázku, kolikrát chcete, aby powerbanka zvládla nabít zařízení bez nutnosti ji opět nabít. Výsledná kapacita výrazným způsobem ovlivňuje její váhu i velikost.

Vyhněte se podezřele levným powerbankám.

Pravděpodobně budete ošizeni a zakoupená powerbanka nebude vzhledem ke své velikosti a váze disponuje uváděnou kapacitou. Můžete se dostat i do mnohem větších potíží kvůli nekvalitní elektronice powerbanky vyznačující se absencí ochranných prvků, což může vést ke krátké životnosti powerbanky, či v nejhorších případech jejímu vzplanutí či explozi.

Nepodceňujte kvalitu kabelů.

Snažte se používat kvalitní propojovací kabel ať už ten obsažený v balení, nebo ten který máte k dispozici. Je dokázáno, že nekvalitní kabely zpomalují průchodnost proudu až na 50 či 20 %.